LEE COOPER - 115 LAT BRYTYJSKIEGO DŻINSU

2023-09-11
LEE COOPER - 115 LAT BRYTYJSKIEGO DŻINSU

Od 1908 roku firma Lee Cooper jest pionierem brytyjskiego dżinsu z ogromnym gronem wiernych fanów. Choć marka narodziła się w zniszczonych lokalach w Londynie obecnie może pochwalić się bogatą historią i kultowym statusem ikony dżinsu.

Historia Lee Cooper rozpoczęła się na początku XX wieku w fabryce w londyńskiej dzielnicy East End produkującej wytrzymałą i trwałą odzież roboczą. Późniejsze wojny światowe zmusiły firmę do szycia mundurów wojskowych dla brytyjskich sił zbrojnych. Jednak lata 40. to początek Lee Cooper jako marki modowej. Pod koniec wojny Harold Cooper przejął fabrykę po śmierci ojca i podjął decyzję o nowym kierunku dla rodzinnego biznesu. W ciągu kilku lat Lee Cooper stał się wiodącym producentem jeansów na rynku brytyjskim.

Lata 50. to narodziny rock'n'rolla. Lee Cooper był pierwszą marką, która rozpoznała nierozerwalny związek między muzyką i modą. W ciągu kolejnych lat będzie współpracować z legendarnymi artystami takimi jak The Rolling Stones, Rod Stewart czy Serge Gainsbourg. Kolejna dekada tylko ugruntowała pozycję firmy na świecie - wprowadzono m.in. jeansy dla kobiet z zamkiem z przodu. Model ten początkowo wywołał oburzenie i publiczne poruszenie, a przecież to model, który znamy i używamy do dziś! Szalone lata 60. zainspirowały markę do wprowadzenia kolorowych jeansów, które szturmem podbiły Londyn.

W latach siedemdziesiątych Lee Cooper pomógł tworzyć epokę disco ze swoimi hipsterskimi modelami i wzorami. W 1971 roku wprowadzono mini spódniczkę oraz bardzo szerokie dzwony. Marka współpracowała z ikoniczną parą Jane Birkin i Serge'm Gainsbourgiem, których stale widywano w jeansach Lee Cooper. W latach 80. współpraca z The Rolling Stones umocniła pozycje marki jako ulubieńca gwiazd rocka oraz fanów muzyki.

Kolejne dekady tylko potwierdziły i przypieczętowały pozycję marki Lee Cooper. Klasyczne logo uległo odświeżeniu do tego, które znamy dzisiaj. Pojawiła się kolekcja odzieży inspirowana zespołem The Beatles. W 2008 roku firma ubrała członków brytyjskiej drużyny olimpijskiej na Igrzyska w Pekinie.

W ciągu ponad stu lat istnienia Lee Cooper stał się rewolucyjną marką jeansową zarówna dla zwykłych ludzi jak i gwiazd. Z ugruntowana pozycją na światowym rynku Lee Cooper wciąż się rozwija tworząc z pasją i miłością do mody.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel