O Nas

Nasza historia

Image

OD 1908

Marka Lee Cooper narodziła się w East End w Londynie w 1908 roku, w zdewastowanych lokalach pod adresem 94 - 96 Middlesex Street.
Lee Cooper to najstarsza Europejska autentyczna marka produkująca odzież jeansową, a zaczęło się niepozornie bo od ubrań roboczych.

Firma została założona przez dwójkę przyjaciół(Morris Cooper`a i Louis Maister`a) po tym jak opuścili swoje rodzinne miasto na Litwie i po podroży do RPA dostali się do Londynu. Ich planem była produkcja odzieży roboczej i jej eksport do RPA, gdzie popyt na taką odzież był ogromny.

ROK 1914

W czasie I wojny światowej w 1914 roku, Morris i Louis zatrudniali już 600 osób. Ponieważ eksport i długie podróże morskie były już bardzo ryzykowne więc firma zaczęła szyć mundury dla wojska.
Morris był samoukiem, ale praktyka uczyniła z niego bardzo dobrego krawca. Po wojnie nadeszły trudne czasy ale handel odzieżą przetrwał „strajk generalny” i okres „wielkiego kryzysu”.

Louis zdecydował się odejść i Morris zmienił nazwę działalności na Morris Cooper(kombinezony) Ltd. Od tego czasu zaczął specjalizować się w szyciu wysokiej jakości kurtek i spodni jeansowych.

Image
Image

Rok 1939

Po wybuchu drugiej wojny światowej, Morris podzielił firmę na dwie części. Jedna część firmy odpowiadała za szycie odzieży roboczej, druga realizowała zamówienia dla wojska. Były to skomplikowane zamówienia ale Morris jako wszechstronny producent sprostał zadaniom i stał się jednym z największych dostawców dla wojska.

Podczas gdy na niebie rozgrywała się „bitwa o Anglię”, Morris zginął w wypadku samochodowym. Jego syn, Harold, służył w RAF`ie co zmusiło pozostałych członków rodziny do dalszego prowadzenia firmy.

Po wojnie

Gdy Harold wrócił z wojny, okazało się ze powojenna racjonalizacja odzieży na kartki, pomogła mu w odbudowaniu i zmodernizowaniu firmy. Podczas gdy męski garnitur kosztował 26 kartek, sukienka około 15, na zakup pary jeansów starczała zaledwie jedna kartka.

W ciagu niespełna 5 lat, firma Harolda stała się najpopularniejszą marką produkujacą odzież jeansową. Harold posiadał zupełnie nowe fabryki w miasteczku nazwanym Harold Hill. Jego odzież robocza była znana na całym świecie.

Po dołączeniu do nazwy firmy, nazwiska żony Harodla, firma zyskała obecną nazwę: Lee Cooper.

Image
Image

ROCK 'N' ROLL

W latach 50` i 60` cztery na pięć osób noszących ubrania robocze miała na sobie markę Lee Cooper. Ubrania były wysokiej jakości i miały opinię bardzo wytrzymałych. Tak dobra reputacja ubrań sprawiła, że firma przejęła ponad 80% rynku odzieżowego w Wielkiej Brytanii. W latach 50` i 60` stało się coś o wiele ważniejszego. Młodzi ludzie, pokolenie rock 'n' rolla, potraktowali jeans jako symbol młodzieżowej rewolucji. Harold Cooper nie był przychylny takiemu obrotowi spraw, ale zanim przybył do Anglii Amerykański potentat jeansowy, to właśnie Harold pokazał młodym ludziom na całym świecie czym jest jeans.

LEGENDA

Długoletnie doświadczenie, obecność w każdej subkulturze i eksport ubrań na cały świat, sprawił, że Lee Cooper stał sie legendą. W naszych projektach, materiałach, w każdym ściegu i nicie przekazujemy naszą ideę.

Image
pixel